Dobrodošli na PREZENTACIJU HEMIJSKE, NAFTNE I GUMARSKE INDUSTRIJE SRBIJE. Pretraživanje ovog sajta Vam omogućava prikupljanje specifičnih informacija vezanih za ove značajne industrijske grane, upoznavanje sa asortimanom ponude, proizvodno-poslovnim resursima i razvojnim planovima pojedinačnih proizvođača, a obezbeđuje i mogućnost efikasnog kontaktiranja firmi. Ovu prezentaciju je pripremio Savez hemičara i tehnologa Srbije (SHTS).
Istorija hemijske proizvodnje u Srbiji započinje još u XVI veku sa proizvodnjom sveća i sapuna u formi kućne radinosti. Proizvodnja na nivou zanatske delatnosti startuje sredinom XIX veka, a krajem ovog veka su izgrađena i prva industrijska postrojenja.
Hemijska industrija, koja prema nacionalno usvojenoj nomenklaturi uključuje i proizvodnju prerađevina od plastičnih masa, igra veoma značajnu ulogu u ukupnoj privredi Srbije, kao jedna od vodećih industrijskih grana. Danas ona podmiruje potrebe zemlje za širokim spektrom proizvoda, počev od osnovnih baznih hemikalija na bazi nafte i gasa (kao što su olefini, amonijal i metanol), neorganskih hemikalija na bazi mineralnih resursa (kao što su skoro sve značajnije neorganske kiseline, alkalije i soli) i hemijskih derivata na bazi resursa biljnog i životinjskog porekla (kao što su masne kiseline, celulozni derivati i proizvodi na bazi procesa fermentacije i ekstrakcije biljne mase), pa do spektra intermedijernih proizvoda i roba finalne tražnje koji se stalno širi (đubriva, polimeri, vlakna, pesticidi, lekovi, deterdženti, kozmetika, boje, adhezivi, eksplozivi, itd.).
|
Page in English
Sponzori
prezentacije:
webmaster
|
Sirovine i finalni proizvodi hemijske industrije su veoma povezani sa proizvodnim rezultatima domaće industrije nafte & gasa i industrije prerade kaučuka. Zbirno procentualno učešće ove tri industrijske branše u ukupnoj industriji Srbije iznosi preko 16% kod BDP-a, 20% kod izvoza i 35% kod uvoza. Treba pomenuti da postoji i značajan broj specijalizovanih domaćih davalaca usluga ovim industrijskim granama (naučno-istraživačke institucije, inženjering organizacije, proizvođači procesne opreme, trgovačke kuće i dr.), koji su veoma važna podrška za njihovo proizvodno-poslovno funkcionisanje i razvoj.
Sa raspadom prethodne Jugoslavije i uvođenjem sankcija UN tokom 1992.g. je privreda Srbije ušla u najtežu dekadu svoje istorije. Rano proleće 1999.g., kada je NATO napao Srbiju, je donelo kulminaciju nevolja. Tokom 78 dana napada iz vazduha je veliki broj industrijskih kapaciteta ozbiljno oštećen ili kompletno uništen, ali ovde treba naglasiti da su na posebnom udaru NATO raketa i bombi našla upravo postrojenja naftne i hemijske industrije.
Iako je u proteklih petanaestak godina poslovao u jako otežanim okolnostima, ovaj ključni sektor Srpske procesne industrije je ipak „preživeo“. To najbolje pokazuju sledeći rezultati ostvareni u 2007. godini:
- 23.6% u bruto domaćem proizvodu preradjivačke industrije
- 1.56 milijardi $ vrednosti izvoza
|